W niedzielę 22 października w naszej parafii rozpoczęła działalność modlitewną dziecięca Żywa Róża Różańcowa. Dzieci stworzyły Różę, która otrzymała numer 7 i weszła w skład brakujących członków parafialnej wspólnoty. Zapraszamy kolejne osoby (dzieci, młodzież, dorosłych), by zasilić tę żywą wspólnotę – jak dotąd najliczniejszą w Archidiecezji Katowickiej. Zachęcamy do tej formy pobożności!
Link do galerii zdjęć: Powołanie Róży Dziecięcej
Przypomnijmy: Żywy Różaniec to międzynarodowy ruch religijny założony w XIX w. przez Paulinę Jaricot. Ma charakter modlitewny, a jego celem jest między innymi wspomaganie misji. Jest to wspólnota religijna osób świeckich, które rozważają tajemnice różańcowe. Uczestnictwo w Żywym Różańcu polega na przynależności do grupy zwanej Różą. Zadaniem każdej róży jest codzienne odmawianie jednej dziesiątki różańca w intencjach podanych na dany miesiąc.
Żywy Różaniec składa się z Żywych Róż. Róża liczy 15 lub 20 osób, z których każda odmawia codziennie jeden dziesiątek różańca czyli jedną tajemnicę. W ten sposób odmawiany jest w Róży codziennie cały Różaniec – dwadzieścia tajemnic lub piętnaście, bo nie zawsze wprowadzono do Róży nowe tajemnice światła (wprowadzone do praktyki modlitewnej przez św. Jana Pawła II). Jest to jakby wieniec różany składany u stóp Królowej.
Niektórzy obawiają się włączenia w modlitwę różańcową, gdyż tłumaczą się brakiem czasu, albo zapomnieniem, przez co mogą mieć grzech spowodowany zaniedbaniem tej modlitwy. Tymczasem zaniedbanie nie pociąga za sobą zaciągnięcia grzechu. Po prostu z powodu nieodmówienia dziesiątka przez któregoś z członków Róży cała grupa wyprosi mniej łask. Zatem impulsem do modlitwy powinna być chęć omodlenia intencji, którą dana Róża przedstawia Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej.
Obowiązki w Żywym Różańcu?
Zasadniczym obowiązkiem jest odmawianie codziennie jednego dziesiątka różańca.