Kancelaria

KANCELARIA PARAFIALNA CZYNNA:

poniedziałek i czwartek 08:45 (po Mszy św. porannej) – 11:00;
wtorek i piątek 18:30 (po Mszy św. wieczornej) – 20:00.

W sprawach nagłych (np. pogrzeb, wezwanie do chorego) jesteśmy do dyspozycji Parafian o każdej porze,
także pod numerem telefonu: 500 231 727
i poprzez adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kancelaria parafialna jest miejscem, w którym oprócz zamawiania intencji mszalnych czy rozmów duszpasterskich, załatwiane są także sprawy urzędowe dot. przyjmowania poszczególnych sakramentów, lub wydawania różnych zaświadczenia.

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości wśród naszych Parafian.

Jak rozumiemy termin "Parafianin"?

Parafianin to osoba mieszkająca na terytorium danej parafii. Granice parafii zatwierdzane są przez Kurię Metropolitalną i nie mogą być zmieniane przez poszczególnych proboszczów bez zgody Księdza Arcybiskupa. Podobnie też żadna osoba nie może sama formalnie zmienić swojej przynależności do parafii.

Co oznacza termin "Parafia miejsca zamieszkania"?

To parafia, na terenie której obecnie dana osoba mieszka. Nie ma znaczenia miejsce zameldowania ani też czas, od jakiego mieszka się na terenie parafii - Nie ma znaczenia miejsce zameldowania. Jeśli osoba wprowadza się do nowego miejsca i chce już tam pozostać na stałe (lub przynajmniej na trzy miesiące) - automatycznie (jeszcze tego samego dnia) nabywa przynależność do nowej parafii 

Która parafia ma prawo wystawić różnego typu świadectwa, zaświadczenia czy zgody?

 - wyłącznie parafia miejsca zamieszkania ma prawo wydać np. zaświadczenie o możliwości zostania rodzicem chrzestnym, zgodę na chrzest poza parafią.

- świadectwa przyjęcia sakramentów, np. chrztu św., wystawia wyłącznie parafia, w której sakrament został przyjęty.

Co zrobić, kiedy dana osoba nie widnieje w kartotece parafialnej, a pragnie zostać rodzicem chrzestnym lub uzyskać zgodę na chrzest dziecka poza parafią?

Jeżeli dana osoba nie widnieje jeszcze w bazie parafii, wówczas należy najpierw założyć kartotekę w kancelarii parafialnej i na tej podstawie kancelaria może wydać stosowny dokument. Jeśli trudno stwierdzić czy dana osoba jest praktykująca, bo np. nie wynika to chociażby z odwiedzin duszpasterskich wtedy konieczna jest rozmowa z duszpasterzem, który rozezna stan życia religijnego i sakramentalnego. Zwieńczeniem takiej rozmowy może być złożenie oświadczenia kandydata(ki) do pełnienia zadania chrzestnego(ej) w sprawie praktykowania wiary.

Kiedy wymagana jest zgoda parafii miejsca zamieszkania, aby przyjąć sakramenty w innej parafii?

- chrzest - jeżeli rodzice pragną ochrzcić dziecko poza swoją parafią, wówczas należy udać się do swojej kancelarii parafialnej i poprosić o zgodę na chrzest poza parafią. Taką pisemną zgodę następnie składają w parafii, w której dziecko przyjmie chrzest,

- małżeństwo - obie parafie narzeczonych mają równorzędne prawo do spisania protokołu z rozmów kanoniczno-duszpasterskich i w obu parafiach narzeczeni mogą zawrzeć sakramentalny związek małżeński. Jeżeli pragną zawrzeć związek małżeński poza swoimi parafiami, wówczas spisują protokół w jednej ze swoich parafii (parafia następnie wystawia licencję do asystowania przy małżeństwie parafii, w której odbędzie się ślub) lub wystawia zgodę na przeprowadzenie rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi parafii, w której narzeczeni pragną zawrzeć związek małżeński,

Czy w przypadku innych sakramentów wymagana jest zgoda parafii miejsca zamieszkania?

Zwyczajowo należy powiadomić swoją parafię, iż dana osoba przystąpi do I Komunii Świętej czy przyjmie sakrament bierzmowania w innej parafii. Do pewnej kultury duszpasterskiej należy także poproszenie o zgodę swojego własnego proboszcza.

Czy osoba zmarła może zostać pochowana poza parafią bez zgody parafii miejsca zamieszkania?

Pisemna zgoda na pogrzeb poza parafią nie jest wymagana w sposób rygorystyczny. Do pewnej kultury duszpasterskiej należy jednak poproszenie o zgodę swojego własnego proboszcza na pogrzeb parafianina poza parafią. Wtedy w naturalny sposób proboszcz miejsca zostanie powiadomiony o fakcie zgonu. 

Pamiętajmy! W sprawach urzędowych należy opierać się na zasadzie, iż nie jest ważne miejsce zameldowania, lecz aktualnego zamieszkania!

Kancelaria parafialna

Poniedziałek
08:45-11:00

Wtorek
18:30-20:00

Czwartek
08:45-11:00

Piątek
18:30-20:00

Środa, Sobota, Niedziela
nieczynna

W sprawach pogrzebu:
o każdej porze

Spowiedź święta

W niedziele i uroczystości nakazane:
15 minut przed rozpoczęciem Mszy św.

Od poniedziałku do soboty:
30 minut przed rozpoczęciem Mszy św.

Spowiedź dla dzieci:
pierwszy piątek miesiąca 16:00-16:30

Spowiedź dla młodzieży:
pierwszy piątek miesiąca 18:45-19:00

Nabożeństwo patronalne

Każda środa
godz. 17:30

Msze święte

Niedziele i święta:
07:00, 08:30, 10:00, 11:30, 15:00, 17:00

Od poniedziałku do piątku:
08:00, 18:00

Soboty i dni przedświąteczne:
08:00, 17:00

Msza szkolna:
1. piątek miesiąca o godz. 16:30

Msza dla młodych:
1. piątek miesiąca o godz. 19:00

Nieszpory niedzielne:
16:00 (oprócz wakacji)

Kontakt

Rzymskokatolicka Parafia 
Matki Bożej Królowej Różańca Świętego
w Łaziskach Górnych

ul. Kościelna 4
43-170 Łaziska Górne

Telefon:
    32 224 10 13
    +48 500 231 727

[email protected]

Konto: ING Bank Śląski 
70 1050 1634 1000 0007 0182 1449

NIP: 635-15-82-456