Chrzest Święty

Udzielanie sakramentu chrztu świętego:

ostatnia niedziela miesiąca o godz. 15:00.

Nauka dla rodziców i rodziców chrzestnych:

ostatni piątek miesiąca o godz. 19:00 w Domu Katechetycznym.

Formularz do zgłoszenia chrztu dziecka:

Formularz do wydrukowania

- formularz należy wydrukować na białej kartce formatu A4 i wypisać ręcznie

 

Z nauki Kościoła o chrzcie świętym:

Otrzymując chrzest święty jesteśmy włączeni do Kościoła, stajemy się członkami Ludu Bożego. Z chwilą decyzji o chrzcie swego dziecka, rodzice przyjmują na siebie obowiązek wychowania religijnego. Troszczą się o to, aby ich dziecko poznało Boga przez rozmowy, czytanie Biblii, uczestnictwo w lekcjach religii i wzrastało w duchu chrześcijańskim. Rodzice chrzestni powinni wspomagać rodziców w chrześcijańskim wychowaniu dziecka. Wiara rozświetla nawet najtrudniejsze chwile życia. Chrystus obdarza ludzi ochrzczonych łaską wiary, nadziei i miłości.

Włączenie dziecka do wspólnoty Kościoła powinno odbywać się w obecności rodziców, chrzestnych, ale także najbliższej rodziny, sąsiadów i innych parafian.

Kto może zostać chrzestnym dla dziecka?

Chrzestnymi dla dziecka mogą być te osoby, które przyjęły sakramenty: chrztu, eucharystii oraz bierzmowania. Są osobami praktykującymi, które swym życiem mogą dać dobry przykład dziecku. Chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące niezgodnie z wiarą i nauczaniem Kościoła, np. w związku cywilnym, konkubinacie lub niemający nic wspólnego z życiem Kościoła. Od kandydata wymaga się, by miał ukończone 15 lat. Zgodnie z kan. 873 KPK należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną albo dwoje (kobietę i mężczyznę) chrzestnych.

Jakie dokumenty należy mieć przy sobie zgłaszając dziecko do chrztu świętego?

Zgłaszając dziecko do chrztu w kancelarii parafialnej rodzic powinien przynieść swój dowód tożsamości jak również akt urodzenia dziecka. Chrzestni, którzy mieszkają poza parafią, w której będzie chrzczone dziecko są zobowiązani, aby z obecnej swojej parafii zamieszkania dostarczyć zaświadczenie, iż mogą dostąpić godności bycia rodzicami chrzestnymi. Przy wypisywaniu w kancelarii parafialnej "Formularza do zgłoszenia chrztu dziecka" należy mieć ze sobą dane osobowe rodziców chrzestnych.

Jak przygotować się do chrztu świętego?

Rodzice jak i chrzestni dziecka powinni być starannie przygotowani do świadomego udziału w tym sakramencie, dlatego po zgłoszeniu dziecka do chrztu świętego w kancelarii parafialnej, mają obowiązek wziąć udział w katechezie chrzcielnej. Zaleca się, aby uczestnictwo w eucharystii, w czasie której nastąpi liturgia chrzcielna było poprzedzone przystąpieniem do sakramentu pokuty i pojednania.

O co należy zadbać?

Wcześniej należy zakupić świecę, która w czasie chrztu świętego będzie odpalona od ognia świecy paschalnej (obecność Chrystusa, który jest światłością świata). Rodzice przynoszą również do kościoła białą szatę - znak łaski uświęcającej. Białą szatę można zakupić w sklepach z dewocjonaliami lub uszyć samemu.

Po Mszy świętej kapłan wręcza rodzicom dziecka pamiątkę chrztu świętego, a następnie w zakrystii podpisuje stosowny dokument, potwierdzający udzielenie tegoż sakramentu w kościele. Na podstawie tego dokumentu dziecko zostaje wpisane do parafialnej księgi ochrzczonych, która jest dokumentem potwierdzającym naszą przynależność do Kościoła Rzymskokatolickiego i świadectwem przyjętych przez nas sakramentów: chrztu, bierzmowania, małżeństwa lub święceń, czy też złożonych ślubów zakonnych.

Warto, aby rodzice pamiętali, w którym kościele i kiedy ich dziecko zostało ochrzczone, gdyż te informacje będą potrzebne przy przyjmowaniu pozostałych sakramentów.

Kancelaria parafialna

Poniedziałek
08:45-11:00

Wtorek
18:30-20:00

Czwartek
08:45-11:00

Piątek
18:30-20:00

Środa, Sobota, Niedziela
nieczynna

W sprawach pogrzebu:
o każdej porze

Spowiedź święta

W niedziele i uroczystości nakazane:
15 minut przed rozpoczęciem Mszy św.

Od poniedziałku do soboty:
30 minut przed rozpoczęciem Mszy św.

Spowiedź dla dzieci:
pierwszy piątek miesiąca 16:00-16:30

Spowiedź dla młodzieży:
pierwszy piątek miesiąca 18:45-19:00

Nabożeństwo patronalne

Każda środa
godz. 17:30

Msze święte

Niedziele i święta:
07:00, 08:30, 10:00, 11:30, 15:00, 17:00

Od poniedziałku do piątku:
08:00, 18:00

Soboty i dni przedświąteczne:
08:00, 17:00

Msza szkolna:
1. piątek miesiąca o godz. 16:30

Msza dla młodych:
1. piątek miesiąca o godz. 19:00

Nieszpory niedzielne:
16:00 (oprócz wakacji)

Kontakt

Rzymskokatolicka Parafia 
Matki Bożej Królowej Różańca Świętego
w Łaziskach Górnych

ul. Kościelna 4
43-170 Łaziska Górne

Telefon:
    32 224 10 13
    +48 500 231 727

[email protected]

Konto: ING Bank Śląski 
70 1050 1634 1000 0007 0182 1449

NIP: 635-15-82-456